Projekt Jedeme na výlet představuje dětem členy sdružení České dědictví UNESCO a Česká inspirace.

Zpět na hlavní stránku - Zpět na stránku Příběhy


Příběh z Telče

Možná si budete myslet, že jsou to nějaké pohádky, ale tenhle příběh se prý v Telči opravdu stal.

Na náměstí žila rodinka, ve které měli dceru, která se jmenovala Julie. Byla mladá, zrovna na vdávání, ale z ničeho nic onemocněla. Chodili k ní věhlasní lékaři, ale žádný si nevěděl rady. A tak nebohá Júlinka nakonec zemřela. A že jí měli všichni rádi, vypravili jí veliký pohřeb a byli moc smutní. Když dovezli Júlinku na hřbitov, dali jí do hrobu a řekli hrobníkovi, ať jí zahází hlínou. Ale hrobník byl pěkný lump. Dobře věděl, že Julie má v rakvi spoustu šperků a rozhodl se, že než ji zahrabe, tak jí o ty šperky okrade.

Když otevřel rakev, uviděl na jejím prstu krásný zlatý prsten. Jenže prsten ne a ne z prstu dolů. A tak vzal hrobník nůž, že prsten od těla uřízne. Když ale do prstu říznul Júlie se probudila! Vykřikla a běžela domů, protože vůbec netušila, co se s ní stalo. Doma se nejdřív báli, že je straší duch. Pak ale pochopili, že Julinka se jim vrátila a že je živá.

A když pak hrobníka soudili za zlodějnu, přišli se Julinčini rodiče k soudu přimluvit, aby ho pustili. Vždyť bez něj by nebohá Julinka ležela už zakopaná v hrobě.


Písnička z Telče


Písnička z Telče - Filip Pýcha
create counter