Projekt Jedeme na výlet představuje dětem členy sdružení České dědictví UNESCO a Česká inspirace.

Zpět na hlavní stránku - Zpět na stránku Příběhy


Příběh z Lednicko-valtického areálu

To je vám zajímavá věc, že na jižní Moravě v parku mezi Valticemi a Lednicí se tyčí muslimský minaret. Kde se tu vzal? Pověst vypráví, že se to přihodilo takhle.

Žil kdysi bohatý šlechtic, který se jmenoval Alois Lichtenštejn a ten se rozhodl, že si na svém panství postaví nádherný park. Nechal vysázet stromy a postavit krásné stavby a uvažoval i o tom, že by v parku nechal vystavět kostel. A tak šel za církevním představenstvem a svůj plán jim oznámil.

"Ale vždyť vy už jeden kostel máte." řekli prý tenkrát představení církve "To Vám musí stačit." A stavět kostel mu nedovolili. A tak se Alois Lichtenštejn rozzlobil a řekl si, že je doběhne. Pozval až z daleké Afriky Maury a nařídil, aby namísto kostela postavili v parku muslimský minaret. Mauři přijeli, minaret postavili a krásně vyzdobili.

Dodnes se na minaret chodí dívat lidé z celého světa, protože to je vůbec nejvyšší minaret mimo země, kde lidé věří na Alláha a proroka Mohameda. Věřili byste tomu, že je taková stavba právě u nás v České republice?


Písnička z Lednicko-valtického areálu


Písnička z Lednicko-valtického areálu - Filip Pýcha
create counter