Projekt Jedeme na výlet představuje dětem členy sdružení České dědictví UNESCO a Česká inspirace.

Zpět na hlavní stránku - Zpět na stránku Příběhy


Příběh z Jindřichova Hradce

Před dávnými časy zuřila v celé Evropě válka, která trvala dlouhých třicet let, a proto ji dnes říkáme válka třicetiletá. A ta válka skončila tím, že České království přišlo do rukou rakouských císařů a mnoho hodných a šikovných lidí se muselo z naší země odstěhovat. A tak se stalo, že tu bylo jen málo těch, kteří pečovali o český jazyk a českou kulturu.

V Jindřichově Hadci žil tenkrát mladý varhaník a básník, který se jmenoval Adam Michna z Otradovic. Jeho rodina měla na náměstí krámek s vínem a Adam chodil hrát na varhany do jindřichohradeckého kostela. A že mu bylo líto, jak to s českým jazykem špatně vypadá, začal psát verše a skládat hudbu. A napsal mnoho krásných skladeb a některé z nich zlidověly a zpíváme si je dodnes. Možná jste slyšeli krásnou ukolébavku pro děťátko, která se jmenuje "Chtíc aby spal". Slyšeli, že ano? Tak to vidíte.

To by mě zajímalo, kdo asi dneska sedí v Jindřichově Hradci u varhan. Třeba si také naříká, jak na tom jsou české písničky, a píše něco zajímavého. Možná si jeho písničky budou zpívat vaše děti.


Písnička z Jindřichova Hradce


Písnička z Jindřichova Hradce - Filip Pýcha
create counter