Projekt Jedeme na výlet představuje dětem členy sdružení České dědictví UNESCO a Česká inspirace.

Zpět na hlavní stránku - Zpět na stránku Příběhy


Příběh z Holašovic

V jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic najdete krásnou vesnici, která se jmenuje Holašovice. A v té vesnici se vypráví následující příběh.

V Hoašovicích žilo kdysi spousta lidí a měli se tam dobře. Ale stalo se, že z cizích kontinentů přišla zlá a krutá nemoc, které říkáme mor. A ta nemoc řádila v celé Evropě a nevyhnula se ani Holašovicím. Jeden za druhým ti lidé umírali a ti, kdo zůstali na živu jen těžko stíhali všechny pohřbít. Až nakonec zbyli v Holašovicích jeden muž a jedna žena. Ti dva se prý starali o umírající a pohřbívali mrtvé a když, jak jsme si pověděli, zůstali jen sami dva, začali se mít rádi. Vypráví se, že nakonec i oni dva z vesnice odešli, až zůstala docela prázdná. Po čase začali do vsi přicházet noví lidé, a že neměli nic, než pytel na zádech,se kterým tam přišli, začalo se holašovickým přezdívat Pytláci. A ti noví lidé, když do vesnice přišli, nestačili se divit, jak je ta ves krásná a jak hodní a šikovní lidé v ní asi dřív žili. A moc si vážili toho, co jim jejich předchůdci zanechali a váží si toho dodnes.

A my bychom se měli od těch holašovických přiučit, dívat se kolem sebe a vážit si toho, co nám naši předkové zanechali. Že to je přeci jasné? Ano, souhlasím s vámi, ale, věřte mi, ne vždycky tomu tak bývá.


Písnička z Holašovic


Písnička z Holašovic - Filip Pýcha
create counter