Projekt Jedeme na výlet představuje dětem členy sdružení České dědictví UNESCO a Česká inspirace.

Zpět na hlavní stránku - Zpět na stránku Příběhy


Příběh z Českého Krumlova

Kdysi dávno se narodil malý chlapeček a ten se jmenoval Péťa. Tedy, celým jménem se jmenoval Petr Vok z Rožmberka a když vyrostl, byl to moc významný šlechtic. Náš příběh ale začíná tím, že Péťa byl malý, úplně maličký, byl vlastně úplně malé miminko. A vůbec nechtěl v noci spát a často plakal.

O malého Péťu se starala moc hodná paní služebná, ale byla stále unavená, protože se vůbec nemohla vyspat, jak Péťa pořád plakal. A tak jednoho dne stála u kolébky a kolébala, a jak malý Péťa přestal na chvíli plakat, tak ta služebná usnula. Ale malý Péťa se hned probudil a začal nanovo.

A v tom se ze zdí krumlovského hradu vynořila bílá postava a přišla k děťátku a začala ho kolébat. Služebná se ale také probudila a celá se vyděsila. "Ty zlé strašidlo, zlý duchu, jdi hned od miminka pryč", křičela. A bílá postava se na služebnou podívala a řekla: "Já jsem bílá paní a jmenuji se Perchta z Rožmberka. Tady Péťa patří do naší rodiny a tak jsem se o něj přišla postarat, když pláče. Měla bys mi poděkovat za pomoc a né na mě křičet. A ještě něco Ti řeknu. Dívej se pozorně, kudy teď odejdu a až bude Péťa velký, ukaž mu to místo." Pak se bílá paní otočila a odešla pryč zdí. Služebná byla celá vystrašená. Stalo se to skutečně, nebo to byl jenom sen? Když malý Péťa vyrostl, služebná se rozhodla, že udělá, co jí bílá paní řekla a přišla Petru Vokovi ukázat místo, kudy bílá paní prošla zdí. A Petr Vok zaťukal na stěnu a povídá - tam za tou zdí je dutina, pošlete mi někoho, ať tu zeď prokope." A to se divili, když jí prokopali - za zdí byl totiž veliký poklad.

Bílou paní pak ještě mockrát viděli na hradech a zámcích rožmberského panství. Vypráví se, že je moc hodná a pomáhá dobrým lidem,nejraději ale prý pomáhá dětem.
Jestli si myslíte, že si vymýšlím, zajeďte si do Českého Krumlova a zeptejte se lidí, jestli jí viděli. A nám nezbývá než si pamatovat, že se strašidly a duchy je to stejné, jako s lidmi. Některá jsou zlá, ale některá jsou hodná a není proč se dopředu bát.


Písnička z Českého Krumlova


Písnička z Českého Krumlova - Filip Pýcha
create counter